Bütçe Planlama (SAP BPC)

İşletmelerin başarısı, sağlıklı iş planlarının ve iş süreçlerinin yanı sıra bütçe planlama uygulamalarının güvenilirliğine de bağlı. Darendeli Teknoloji, İş Analitiği alanındaki uzmanlığını, SAP BPC (Bütçe Planlama ve Konsolidasyon) süreçlerine de yansıtıyor. SAP İş Zekası (BI) platformu üzerinde koşan SAP BPC çözümünün Bütçe Planlama fonksiyonu, şirketlerin mevcut bütçelerini optimum şekilde ve kısa sürede hazırlamalarını sağlarken, uzun vadeli bütçe hedeflerinin belirlenmesi açısından da kritik rol oynuyor.

Bütçe Planlama Fonksiyonu temelde Excel analizlerinden yararlanıyor. Böylece kullanıcılar alışkın oldukları ekranlar aracılığıyla, basit bir web arayüzü üzerinden sisteme giriş yapıyor. Veriler alındıktan sonra, kullanıcı tahminleriyle ya da veri analizlerine dayanılarak bütçe planlaması yapılıyor. SAP BPC, SAP Veri Ambarı (BW) üzerinde çalıştığı için gerek SAP sistemleriyle gerekse SAP olmayan sistemlerle uyumlu bir şekilde çalışabiliyor ve bu sistemlerden veri çekebiliyor. Bu da işletmelerin altyapı yatırım maliyetlerinin tekrarlanmasını ya da boşa gitmesini önlüyor.

SAP BPC, bütün işlemlerin manuel yapıldığı bir sisteme kıyasla büyük bir doğruluk, hassasiyet ve hız sunuyor. Aşağıdan yukarıya ve yukarıdan aşağıya planlama imkanı sunan SAP BPC ile planlama verileri en tepe noktadan sisteme girilip en alt seviyeye kadar belirli parametrelerle dağıtılabildiği gibi, tam tersi yönde akışla, en alt kırılımdaki verilerden en üst seviyeye ulaşmak da mümkün oluyor. İş akışları ile planlama ve konsolidasyon süreçleri yöneticiler tarafından kontrol altında tutulabiliyor, onay mekanizmaları ile süreç daha güvenilir halde ilerliyor.

SAP BPC çözümünün Bütçe Planlama fonksiyonunun en önemli özelliklerinden biri de kullanıcıların istedikleri kadar farklı versiyonla çalışmalarının mümkün olması. Örneğin bir işletme, yüksek kurlarla kötümser bir senaryo, düşük kurlarla iyimser bir senaryo hazırlayıp bunları karşılaştırarak farklı risk ve fırsatları ortaya çıkarabiliyor, bütçe planlamasını buna göre yapabiliyor. SAP BPC’nin Konsolidasyon fonksiyonu ise fiili verilerin ve bütçe verilerinin konsolide edilmesini sağlıyor. Büyük ölçüde standart olan konsolidasyon süreçleri, yasal zorunluluklarla da belirlenmiş kurallar çerçevesinde gerçekleştiriliyor. Veri kalitesinin büyük önem taşıdığı konsolidasyon uygulamalarında, birden çok şirketin verileri, SAP BPC çözümü ile Uluslararası Finansal Raporlama Sistemi (IFRS) kurallarına uygun şekilde birleştiriliyor. Uluslararası standartlarda elde edilen sonuçlar, daha sonra Türkiye mevzuatına uygun şekilde yeniden otomatik olarak uyarlanabiliyor. Kur çevirimleri, eliminasyonlar, sınıflama ve düzeltmeler, azınlık payı hesaplamaları gibi temel konsolidasyon işlemleri otomatik olarak yapıldıktan sonra, konsolide mali tablolara ve dipnotlara sistem üzerinden kolaylıkla ulaşılabiliyor.

Hem İş Zekası hem de Bütçe Planlama ve Konsolidasyon projelerinde modelin sürdürülebilirliğine odaklanan Darendeli Teknoloji, kullandığı metodoloji ve başarılı uygulama süreçleri sayesinde, güncellenen ve değişen veri akışı süreçleriyle uyumlu, sürekli doğru sonuç veren raporlamalar oluşturuyor.

SAP BPC UYGULAMALARINDA DARENDELİ TEKNOLOJİ UZMANLIĞIYLA;

  • Kullanıcı hatalarını en aza indirin
  • Planlama sürecinin doğruluğunu artırın
  • Kullanışlı ekranlarla süreçlerinizi kısaltın
  • Değişen iş ihtiyaçlarınıza göre esnek bir bütçe modeli oluşturun
  • Hızlı ve kolay raporlama imkanı elde edin